fbpx

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΙΒΙΣΚΟΣ

-10%

Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ

18,50 16,65

Κωδικός προϊόντος: 978-618-5505-00-4 Κατηγορίες: , ,
Συγγραφείς:Tomi Adeyemi

Διαβάστε το πρώτο κεφάλαιο

 

Έχοντας αποσπάσει κριτικές πέντε αστέρων, το πρώτο μυθιστόρημα φαντασίας της Τόμι Αντεγιέμι που εκτοξεύτηκε στην κορυφή της λίστας των μπεστ σέλερ των New York Times, δίνει πνοή σε έναν κόσμο μαγείας και κινδύνου, αποτελώντας ιδανικό ανάγνωσμα για τους φανατικούς θαυμαστές των βιβλίων Αγώνες Πείνας (Hunger Games), Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών (The Lord of the Rings) και Παιχνίδι του Στέμματος (Game of Thrones).

 

Λίγα λόγια για το βιβλίο

Σκότωσαν τη μητέρα μου.
Μας στέρησαν τη μαγεία.
Προσπάθησαν να μας αφανίσουν.

 

Ωρα να ξεσηκωθούμε.

 

Η Ζελί Αντέμπολα θυμάται την εποχή που στο βασίλειο της Ορίσα η μαγεία ήταν αποδεκτή. Οι Πυράκτιοι εκτόξευαν φλόγες. Οι Παλίρριοι μαγνήτιζαν κύματα και η Ανιμίστρια μητέρα της Ζελί καλούσε ψυχές νεκρών.

 

Τα πάντα όμως άλλαξαν τη νύχτα που η μαγεία χάθηκε. Υπό τις διαταγές ενός ανελέητου βασιλιά, οι μάγοι εκτελέστηκαν, αφήνοντας τη Ζελί χωρίς μητέρα και τον λαό της Ορίσα χωρίς ελπίδα.

 

Τώρα η Ζελί έχει μια μοναδική ευκαιρία να επαναφέρει τη μαγεία και να πλήξει τη μοναρχία. Με τη βοήθεια μιας ανυπότακτης πριγκίπισσας, η Ζελί πρέπει να καταφέρει να ξεπεράσει σε πονηριά και δύναμη τον πρίγκιπα διάδοχο, ο οποίος είναι αποφασισμένος να εξαλείψει τη μαγεία δια παντός.

 

Οι κίνδυνοι ελλοχεύουν σε κάθε γωνιά της Ορίσα, όπου οι λουοπαρδάλεις του χιονιού τριγυρνούν σε αναζήτηση λείας και τα εκδικητικά πνεύματα καραδοκούν στις θάλασσες. Ωστόσο, η ίδια η Ζελί μπορεί να αποτελεί τον μεγαλύτερο κίνδυνο απ’ όλους, καθώς αγωνίζεται να ελέγξει τις δυνάμεις της αλλά και τα ολοένα δυνατότερα συναισθήματά της για τον εχθρό.

 

  • No. 1 στη λίστα των μπεστ σέλερ των New York Times για δύο χρόνια.
  • New York Times Notable Children’s Books of 2018
  • TIME Top 10 Best YA and Children’s Books of 2018
  • NPR’s Book Concierge 2018 Great Reads List
  • Bustle’s Top 25 Best Young Adults Books of 2018
  • 2018 Kirkus Prize Finalist
  • Paste Magazine’s 30 Best YA Novels of 2018
  • Newsweek’s 61 Best Books from 2018
  • Boston Globe’s Best Children’s Books of 2018
  • Publishers Weekly Best YA Books of 2018
  • School Library Journal Best Books of 2018
  • Chicago Public Library Best Books of 2018
  • New York Public Library Top Ten Showstopper Favorite of 2018 (Notable 100 Books for Kids)
  • A TAYSHAS 2019 Reading List Pick
  • 2019 YALSA Best Fiction Pick
  • 2019 YALSA Teen’s Top Ten List

 

“Meet Tomi Adeyemi―the new J.K. Rowling. (Yep, she’s that good).” ―Entertainment Weekly

 

“A magnificent, heartrending, earthshaking debut.” ―New York Times-bestselling author Daniel José Older

 

“High stakes, a captivating fantasy landscape, and a brave heroine worth rooting for make Children of Blood and Bone unlike anything I’ve ever read.” ―Kami Garcia, #1 New York Times
bestselling co-author of Beautiful Creatures and author of The Lovely Reckless

 

“Powerful, captivating, and raw―Adeyemi is a talent to watch. Exceptional.” ―Kirkus, Starred Review

 

“Adeyemi’s devastating debut is a brutal, beautiful tale of revolution, faith, and star-crossed love.” ―Publishers Weekly, Starred Review

 

“… Adeyemi keeps it fresh with an all-black cast of characters, a meaningful emphasis on fighting for justice, a complex heroine saving her own people, and a brand of magic made more powerful by the strength of heritage and ancestry. Perfect for fans of the expansive fantasy worlds of Leigh Bardugo, Daniel Jose´ Older, and Sabaa Tahir.” ―Booklist, Starred Review

 

“…A refreshing YA fantasy with an all–West African cast of characters that should be on every shelf.” ―School Library Journal, Starred Review

 

“This is an exceptional debut from the author and will have a huge audience desperately waiting for more. Children of Blood and Bone is perfect for fans of Nnedi Okorafor, Nancy Farmer, and Angie Thomas.” ―VOYA, Starred Review

 

“Nigerian culture and geography… give this fantasy a distinct flavor, further distinguished by the intensity of emotion.” ―Horn Book

 

“Poses thought-provoking questions about race, class and authority that hold up a warning mirror to our sharply divided society.” –The New York Times

 

“A fast-paced, excellently crafted hero’s journey…populated with compelling and nuanced black characters.” –NPR

 

“A debut novel that is nearly impossible to put down.” –USA Today

 

“Adeyemi’s writing is beautiful and immersive.” –Tor.com

 

“A miraculous achievement.” –The Guardian

 

“The next big thing in literature and film.” ―Ebony

 

“A debut novel that is nearly impossible to put down.” –USA Today

 

Συγγραφέας

Tomi Adeyemi

Tomi Adeyemi

Η Τόμι Αντεγιέμι είναι Αμερικανονιγηριανή συγγραφέας και καθηγήτρια Δημιουργικής Γραφής με έδρα της το Σαν Ντιέγκο της Καλιφόρνια. Αφού αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ ως αριστούχος Αγγλικής Φιλολογίας, σπούδασε Μυθολογία και Παράδοση της Δυτικής Αφρικής στο Σαλβαδόρ της Βραζιλίας. Το βιβλίο Η Γενιά του Αίματος και της Οργής (Children of Blood and Bone) είναι το πρώτο της μυθιστόρημα, το οποίο όπου έχει εκδοθεί γνωρίζει τεράστια επιτυχία, ενώ ήδη μεγάλο κινηματογραφικό στούντιο έχει πάρει τα δικαιώματα για να γυριστεί ταινία. Αποτελεί το πρώτο μέρος τριλογίας που θα κυκλοφορήσει από τις Εκδόσεις Ιβίσκος. Σύντομα θα ακολουθήσει το δεύτερο μέρος Η Γενιά της Αρετής και της Εκδίκησης (Children of Virtue and Vengeance).
Σελίδες

688

Σχήμα

14Χ21

Αξιολογήσεις

Δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση ακόμη.

Δώστε πρώτος μία αξιολόγηση “Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ”
Κάνετε εγγραφή στο Newsletter μας
και κερδίστε 10% επιπλέον έκπτωση
στην πρώτη σας παραγγελία
To email σας θα χρησιμοποιηθεί σύμφωνα με την Πολιτική Ασφαλείας και τους όρους χρήσης των Προσωπικών Δεδομένων.
ΕΓΓΡΑΦΗ
close-link
Κάνετε εγγραφή στο Newsletter μας 
και κερδίστε 10% έκπτωση στην πρώτη σας παραγγελία
To email σας θα χρησιμοποιηθεί σύμφωνα με την Πολιτική Ασφαλείας και τους όρους χρήσης των Προσωπικών Δεδομένων
ΕΓΓΡΑΦΗ
Εκδόσεις Ιβίσκος

ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

Κάνετε εγγραφή στο Newsletter μας 
και κερδίστε 10% έκπτωση*
ΕΓΓΡΑΦΗ
*H εκπτωση 10% δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε εκπτωτικές περιόδους.
close-link
Scroll to Top